Tarayıcınız artık desteklenmiyor. Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı güncelleyin. Mozilla Firefox İndirinChrome İndirinEdge İndirin

Chatbot Nedir?

Chatbot nedir, kurumsal chatbot uygulamaları nelerdir gibi sorularınıza yanıt bulabileceğiniz bir içerik hazırladık.

Chatbot Nedir

Chatbot, kullanıcıların dijital ortamda mesajlaşma yoluyla bir insan ile yazışır gibi iletişim kurdukları ve bir konuda bilgi alma, işlem yapma gibi çeşitli amaçlarla kullandığı sohbet robotudur.

Menü/Kelime Bazlı Chatbotlar

Bu tür chatbotlarda, bir yapay zeka teknolojisi kullanılmaz. Kullanıcı mevcut menü ve butonlardan seçimler yaparak veya bazı ifadeler yazarak ilerliyor. Ön yüzde menü ve butonlar, arka tarafta da daha çok IVR sistemlerinde gördüğümüz karar ağaçları kullanılıyor. Sistem, yazılan ifadelerdeki bazı kelimeleri tanıyıp, bir yanıt ile eşleştirmeye çalışıyor. Bu tür chatbotlar, kısıtlı sayıda ve türde soruyu yanıtlayabiliyor. Ancak menü/kelime bazlı chatbotlar, yazılan ifadeyi bir bütün olarak anlamlandırmada yetersiz kalıyor. Kelimelerin yanlış yazımında kullanıcıyı doğru yönlendirebilmek için olası tüm yanlış yazımların sisteme tanıtılması gerekir. Çok basit soru-cevap chatbotlarında kullanılabilirler ancak karmaşık durumlarda ihtiyacı karşılayamazlar.

İfade Bazlı Chatbotlar

Bu tür chatbotlarda bir NLP (Doğal dil işleme) ve makine öğrenmesi teknolojisi kullanılır. Chatbot, kullanıcının yazdığı ifadeyi bir bütün olarak tanır ve anlamlandırır. Ancak diyalog devam ettiğinde, diyaloğu başından beri izleyip bağlama uygun cevaplar veremez.

Diyalog Bazlı Chatbotlar

Bu tür chatbotlar da yapay zeka tabanlı chatbotlar ve NLP (Doğal dil işleme) ve makine öğrenmesi / derin öğrenme teknolojilerini kullanarak geliştirilir. Diyalog bazlı chatbotlar kelime veya ifade tabanlı bir anlayışla sınırlı kalmaz, yazılan ifadeyi anlamlandırabildikleri gibi, diyaloğun akışını takip edip, bu akışa uygun cevaplar da verebilir.