Tarayıcınız artık desteklenmiyor. Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı güncelleyin. Mozilla Firefox İndirinChrome İndirinEdge İndirin

Asistanlar Dünyasında Yeni Bir Kulvar Açılıyor: GPT-3

Yapay zekâ dünyasında yapılan son yıllardaki en çok ses getiren olaylarından birisi, OpenAI firması tarafından geliştirilen GPT-3 yapay zekâ teknolojisidir.

Asistanlar Dünyasında Yeni Bir Kulvar Açılıyor: GPT-3

Yapay zekâ dünyasında yapılan son yıllardaki en çok ses getiren olaylarından birisi, OpenAI firması tarafından geliştirilen GPT-3 yapay zekâ teknolojisidir. Bu teknoloji, Elon Musk ve Sam Altman tarafından kurulan OpenAI firmasının 2015 yılında bir milyar dolardan fazla yatırımla insan düzeyinde (İngilizce herhangi bir yazılı görevi yapabilme kapasitesinde) yapay zekâ teknolojisi üretmek için ortaya çıkardığı bir servistir. Bu yapay zekâ sorulara cevap verebiliyor, makale ve şiir üretebiliyor, kod bile yazabiliyor! Yapamadığı bir şey olursa öğretmeniz için sizden bilgi alıyor. Şu an için erişimler kısıtlı, beta sürümünü test etmek için bir form doldurmanız bekleniyor.

Kapasitesinin Microsoft'un Turing NLG’sinin on katından fazla olduğu söylenmekte (Wikipedia). GPT-3’e öğrenmesi için verilen veri kümesinin %60’ının kaynağı, 410 milyar veriden oluşan filtrelenmiş Common Crawl sürümüdür. Veri kümesinin %22’si İnternetteki verilerden, %16’sı şimdiye kadar yayımlanmış kitaplardan ve geri kalan %3'lük kısımda günümüzün en kapsamlı bilgi kaynaklarından birisi olarak görülen Wikipedia'nın tamamı kullanılmış! İlk versiyonu olan GPT den bu yana sürekli gelişen GPT-3 175 milyar parametreye sahip. Bu sayıda parametrenin eğitilmesi ise internetteki haberlere bakıldığında OpenAI'a toplam 12 milyon dolara mal olduğu söyleniyor.

Derin Öğrenme (Deep Learning) ve farklı Makine Öğrenimi algoritmaları kullanarak veriyi analiz eden sistem, beslendiği verinin ve kullandığı sistemin büyüklüğü ile doğru orantılı şekilde “insansı” yaklaşımlar sergilemeyi başarabiliyor.

İşte GTP-3’ün yapabildiklerine örnekler:

• Kodlama yapabiliyor
• Aforizmalar üretiyor
• Yazarların eserlerine benzer içerikler üretebiliyor
• Röportaj yapabiliyor
• Tasarım yapabiliyor

Şaşırtıcı derecede gerçekçi bir seviyede olduğu söylenmekte.

Şu an da beta sürümü olarak kullanılan ve sınırlı sayıda kişinin deneyimleyebildiği GTP-3 yapay zekâ API’sini test edebilmek için sırada bekleyen milyonlarca kişi var. Sonuç olarak tam anlamıyla, kuruluşlar kullanmaya başladıklarında ve ne amaçla kullanacaklarında daha iyi anlaşılacak ve bu sayede API’nin ölçeklendirme, maliyet, performans ve getirisi daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır. API işlevselliği, kuruluşların ölçeklendirmenin engellendiği bir durumla karşılaşmaması için yeterince zengin özelliklere sahip olmalıdır.

Tahminimizce, İngilizce dilinde çalışan sohbet botları (chatbot) için bu, konuşma deneyimini geliştirmek için çok uygun bir API görevi üstleneceği şeklinde. Bu harika teknolojiden nasıl faydalanabiliriz? Elbette bir sohbet asistanı inşa ederek! GPT-3, sohbet robotu geliştirmede yeni bir kulvar açacak gibi görünüyor.

Engin Karabudak/ Software Developer