Chatbot Ödeme Modelleri Nelerdir?

Chatbotlar, büyük şirketlerin tüketicileriyle iletişiminin temeli haline geliyor. Yapay zekanın gelişmesiyle artık mesajlaşmanın hayatımızda önemli bir rol oynadığını görebiliyoruz ve sohbet robotlarının kullanımı yaygınlaştı. Facebook, 2016 yılında sohbet robotlarının Messenger programını kullanmasına izin verileceğini duyurduğunda, sohbet robotlarının kullanımı önemli ölçüde arttı.

Chatbot ödeme yöntemlerini araştıracağız. Chatbot ödemelerini ayarlamak, kısmen ödeme sistemi, kısmen de alışveriş deneyimi ile ilgilidir. Ödeme sisteminizi oluşturmanın mı yoksa bir üçüncü taraf platformunu entegre etmenin mi daha mantıklı olduğunu öğrenin. Ve en iyi markaların chatbot kullanıcı etkileşimini sorunsuz çevrimiçi ödemelerle nasıl birleştirdiğini öğrenin.

Chatbotunuzun entegre çevrimiçi ödeme yetenekleri dâhil aynı düzeyde hizmet sunup sunamayacağını soruyorsanız, yanıt evettir. Müşteri botu deneyimi için neyin mümkün olduğu ve perde arkasında neler olduğu hakkında gerçek bir fikir edinmek için önce çevrimiçi ödemelerin nasıl işlediğini öğrenmeniz gerekir. İster bir para işleme botu tasarlamaya çalışıyor olun, ister yalnızca mevcut bir bota ödeme işlemi ekliyor olun, aşağıdaki işaretçiler hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca satışları artırmada size yardımcı olabilirler.

Chatbot Ödeme İşleme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Yeni bir TV sipariş etmek için bir sohbet robotu kullandığınızda, arka uç ödeme prosedürü, botu kullanmamış olmanızdakiyle aynıdır. Özetle, bir ödeme ekranına gidiyorsunuz ve kredi kartı bilgilerinizi giriyorsunuz.

Bu satıcıdan daha önce alışveriş yaptıysanız, kredi kartı bilgileriniz bu satıcının ödeme sisteminde kayıtlı olabilir. Bilgiler daha sonra işlemi onaylayan veya reddeden bir kredi kartı şirketine iletilir. İşlem onaylanırsa, kredi kartı şirketi satıcıya para gönderir. Tabii ki, tüm bu finansal bilgiler gelişmiş şifreleme ile korunmaktadır.

Yeni başlayanlar için, sohbet robotunuz yalnızca Güvenli Yuva Katmanı (SSL) etkin bir bağlantı aracılığıyla etkileşime girmelidir. SSL, HTTPS bağlantısı olarak da bilinir. Bu, iletişimin her iki tarafındaki verileri şifreleme işlemidir (kullanıcı tarafı ve bu örnekte bot tarafı).

Tüm bu faktörler, sohbet robotunuzun ödemeleri tek başına ele alma olasılığının düşük olduğu gerçeğine yol açar. Gerçek işlem, botunuzun kontrolü dışında gerçekleşir. Botun görevi, işlemi tamamlamak için gereken bilgileri toplamaktır. İdeal olarak, bunu e-ticareti geleneksel internet satın alımından daha kolay ve daha kişisel hale getirecek şekilde yapmalıdır.

Özetle, chatbotlar çevrimiçi bir şeyler satın almayı kolaylaştırabilir, ancak muhtemelen müşterilerinizin kredi kartlarını sanal olarak kullanmayacaklardır.

Ödeme Chatbotlar İle Entegre Ödeme İşleme Arasındaki Fark Nedir?

Şimdi, çevrimiçi ödeme deneyiminin (varsa) hangi yönlerini kendiniz oluşturmak istediğinizi ve hangi yönlerini üçüncü taraf bir kaynağa bırakmanız gerektiğini seçmelisiniz.

Tüketicileri bir alışveriş deneyimine dâhil eden, satın alma kararları vermelerine yardımcı olan ve onları satın almaya yönlendiren bir sohbet robotu oluşturmanız gerekecek. Ve çevrimiçi ödemeleri ayarlamak, bunun çoğunu gerektirir.

Chatbotlarda Müşteri Deneyimi Önemi

Müşteri bot tarafında en önemli önceliğiniz olabilir. Kullanıcılar, bir bot tarafından yönlendirilmedikçe bir ödeme ekranına bile gidemezler.

Başarılı şirketler, ödeme seçeneklerini entegre etmeden önce müşteri deneyimine öncelik veriyor ve bu işe yarıyor. Ödeme sistemi seçiminiz kritik olsa da sohbet robotunuzda ödemeleri ayarlamak, sofistike, güvenli bir çevrimiçi ödeme sistemi oluşturmaktan veya entegre etmekten daha fazlasını gerektirir.

Her şey unutulmaz bir deneyim sunmakla ilgili. Bu karşılaşma tam olarak neyi içermeli? Cevap ürüne göre değişse de chatbotunuz ile her zaman:

Kullanıcılara seçenekler sunun ve satın alma kararları vermelerine yardımcı olun. Ek olarak, etkili bir ilişki kurmak için kişisel ve hatta insan gibi hissetmelerine yardımcı olun. Ayrıca insanları alışveriş sepetleri ile çevrimiçi mağazalar arasında gezinmeden veya birden çok tarayıcı sekmesi açmadan ihtiyaç duydukları şeyi satın alma konusunda güçlendirin.

Başka bir deyişle, satın almayı olabildiğince kolaylaştırmakla ilgili. Bu nedenle pek çok işletme, Ar-Ge çabalarını büyük, karmaşık ödeme sistemleri yerine (zaten kurulu değilse) yapay zekaya odaklamaktadır. Ödeme altyapısında değil, müşteri-bot deneyiminde. Chatbot deneyimine odaklanarak ve arka uçta güvenilir bir ödeme sistemi entegre ederek, siz de kullanıcıların satın alma yolunda sohbet etmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Müşteri Deneyimi Chatbot Ödeme İşleme Sistemleri Ödeme Yöntemleri