Yapay Zeka Destekli Chatbot Çözümleri

Daha önce bir kurumsal chatbot ile karşılaşmış olabilirsiniz. Chatbot uygulamaları, müşteri hizmetleri, sigorta, telekomünikasyon, perakende, bankacılık, elektronik ve tüketici işletmesi gibi sektörlerdeki müşteri destek uzmanlarının yükünü hafifletmek ve akıcı bir müşteri destek deneyimi sunmak için kullanır.

İnsan bağlantısı olmasa da, sohbet robotlarının çok çeşitli endüstrilerde son derece faydalı olduğu ve bazı iş kollarında vazgeçilmez hale geldiği açıktır. Başarılı bir sohbet robotu, insan operasyonuyla birleştirildiğinde önemli miktarda işi otomatikleştirebilir ve işletmenizin üretkenliğini artırabilir.

AI sohbet robotları giderek daha akıllı hale geliyor ve uygulamaları, özellikle müşteri hizmetlerini artırma açısından her gün genişliyor. Bu yazıda, müşteri hizmetinizi yükseltmenize ve tüketicilerinize yeni nesil bir deneyim sunmanıza yardımcı olabilecek kurumsal müşteri hizmetleri için en iyi yapay zekâ sohbet robotlarını tanıtacağız.

Chatbot'lar, normal insan konuşmalarını taklit edebilen ve müşterilerden önemli bilgiler alarak onları doğru müşteri hizmetleri uzmanlarına yönlendirebilen uygulamalardır. Mesajlaşma uygulamaları, telefonlar, şirket web siteleri ve mobil uygulamalar aracılığıyla kullanılabilirler. Bazıları sesli komutları da kullanabilir. Chatbot teknolojisi, doğal dil işleme konusundaki araştırmalar ilerledikçe günden güne gelişiyor. Bu teknolojiyi Siri ve Alexa gibi kişisel asistanlarda ve müşteri hizmetleri yardımı için kullanılan sohbet robotlarında görüyoruz.

Etkili Bir Chatbot Hangi Özelliklere Sahiptir ?

Etkili AI sohbet robotları, özellikle bir tüketicinin yazdıklarını veya söylediklerini, insan becerilerini anlama yeteneğine sahiptir. Müşterilerin niyetlerini deşifre edebilmeli ve tüketicilerin aradığı şeye yanıt olarak uygun eylemi gerçekleştirebilmelidirler.

Otomatik olduğu için, bir sohbet robotunun bir tüketiciyle konuştuğu güvenli ortam, bu teknolojiyi benimseyen herhangi bir kuruluşun dikkate alması gereken daha kritik bir faktör haline gelir.

Başarılı ve etkili bir sohbet robotu 2 tür AI içermelidir: Natural Language Processing (NLP) yani Doğal Dil İşleme ve Makine Öğrenimi. NLP, sohbet robotunun metin veya ses girişlerini yorumlamasına ve müşteri ihtiyaçlarını doğru bir şekilde anlamasına yardımcı olur. Zaman içinde makine öğrenimi modellerini kullanarak kendini geliştirir ve argo ve kısaltmalar dâhil olmak üzere insan tepkilerini anlamada daha iyi hale gelir.

AI sohbet robotu, bilgileri hızlı bir şekilde almak için bir çevrimiçi mağaza veya bir şirketin satış departmanıyla iletişim kurmayı daha hızlı ve basit hale getirir. Bu, diğer birçok müşteri hizmetleri departmanının sohbet robotlarının kullanımıyla çalışmasına benzer şekilde gerçekleşir.

Neden Chatbot Kullanmalısınız ?

Web sitenizde chatbot kullanmanın birçok faydası vardır. Chatbotlar ile 7/24 etkili ve kişiselleştirilmiş müşteri hizmeti sağlayabilirsiniz. Müşterilerinin seçtiği kanallara bir AI sohbet robotu dağıtan işletmeler, tüketicilerin kesintisiz, her zaman açık destek almasını sağlar; müşterilerin kuyrukta beklemesine veya bir aracının müsait olmasına gerek yoktur.

Ayrıca, bir chatbot ile istediğiniz kadar müşteriye hizmet verebilir ve daha az müşteri hizmetleri uzmanı çalıştırarak maliyetleri azaltabilirsiniz. Müşterilerinize daha hızlı yanıtlar vererek zamandan da tasarruf edersiniz. Standart soruları bir chatbot ile otomatikleştirerek, müşteri ile görüşmelerinden önce müşteri destek çalışanlarınıza değerli bilgiler sunabilir ve çalışanlarınızın gereksiz görevler yapmasını engelleyebilirsiniz. Bu sayede, çalışanların farklı iş alanlarında konsantre olmasını sağlayabilirsiniz.

Yapay zekâ sohbet robotları, müşterilere bulundukları yerde, yani mesaj platformlarında hizmet vermenize yardımcı olabilir. Gerçekten de mesajlaşma uygulamaları, yüzde 98 ile herhangi bir destek kanalının en büyük CSAT'ına sahiptir.

Müşteriler, kişisel etkileşimler için kullandıkları aynı dijital platformları kullanan şirketlerle iletişim kurmayı bekler, bu nedenle sohbet robotlarını web sitenize ve uygulamalarınıza entegre etmek bu ihtiyacı karşılamanın etkili bir yoludur.

blog-chatbot

En İyi Yapay Zeka Destekli Chatbot’lar

1. Zendesk

Zendesk Answer Bot, şu anda bir yardım merkezine sahip olan ve hızla çalışmaya başlamak isteyen firmalar için ekibinizin ve müşteri destek sisteminizin güçlü bir uzantısıdır. Müşteri sorularına en güncel bilgilerle yanıt vermek için bilgileri doğrudan bilgi tabanınızdan alır. Zendesk'in tıkla oluştur bot oluşturucusu ile herhangi bir kodlama becerisine ihtiyaç duymadan zengin, dinamik ve kişiselleştirilmiş konuşma akışları oluşturabilirsiniz. Sonuç olarak, botlara yeni başlayan işletmeler için mükemmel bir seçimdir.

2. ProProfs

ProProfs kullanarak müşterilerinizle özelleştirilebilir etkileşimler oluşturabilirsiniz. Müşteri hizmetleri, biletleme, satış ve olası satış yaratma gibi senaryolar için özel sohbet robotları oluşturmanıza olanak tanır. Bunun yanı sıra, sık sorulan soruları yanıtlamanıza, tekrarlanan işleri önlemenize ve soru çok zorsa, bir insan aracısına iletmenize yardımcı olur. Bu özelliği kullanarak, sohbeti uygun departmana ve acenteye yönlendirebilirsiniz.

3. Acquire

Acquire ile birlikte gelen sohbet t botu yazılımı, daha insani bir deneyim sunmak için geliştirildi. Acquire'ın sohbet robotları, potansiyel müşteri yaratma veya destek olsun, müşterileriniz için dijital deneyimleri iyileştirmenin anahtarıdır.

Acquire'ın chatbot hizmetlerini kullanarak, daha önemli projelere odaklanmak için personelinizi serbest bırakabilirsiniz. "Şifremi nasıl değiştiririm?" ve "Fiyatınız nedir?" gibi sorular bile botlar tarafından cevaplanabilir.

AI chatbot yazılımı, sorunu çözemezse, soruları bir insan müşteri destek görevlisine yönlendirebilir. Ek olarak, önceden herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmadan sıfırdan bir müşteri hizmetleri sohbet robotu oluşturabilirsiniz. Botunuzun hedefini seçtikten sonra ısmarlama süreçler oluşturmak dakikalar alır.

4. DeepConverse

DeepConverse, müşteri hizmetleri deneyiminizi geliştirmek için yapay zekada ki en son gelişmelerden yararlanır. Bu aracı kullanarak kuruluşlar, talepleri çok adımlı çözüm yolları ve kullanıcının amacına göre kesin yanıtlar yoluyla yönlendirebilen sohbet robotları oluşturabilir.

DeepConverse sohbet robotları yeni yetenekler öğrenmek için gerçek insanların kelimelerini ve kelime öbeklerini dinleyebilir ve onlardan öğrenebilir. On dakika içinde yeni bir yetenekte ustalaşılabilir. Kullanımı kolay bir konuşma oluşturucu, sohbet robotunun nasıl yanıt vermesi gerektiğini tanımlamaya yardımcı olur.

5. Netomi

Netomi'nin AI teknolojisi, işletmelerin müşteri hizmetleri biletlerine e-posta, sohbet, mesaj ve ses yoluyla otomatik olarak hitap etmelerini sağlar. Mükemmel NLP motoru sayesinde, herhangi bir müşteri desteği sohbet robotunun en yüksek doğruluğuna sahiptir.

Müşteri sorunlarının %70'inden fazlasını insan etkileşimi olmadan otonom olarak çözme yeteneğine sahiptir ve AI müşteri deneyimine yaklaşımında kapsamlıdır. Netomi'nin kullanımı son derece basittir ve tüm üst düzey temsilci masası sistemleriyle yerel olarak entegre olur.

AI Destekli Chatbot'ları kullanmak kolaydır ve şirketinizin müşteri hizmetleri birimi için çok fazla değer sağlayacaktır. Aksi takdirde müşteri hizmetleri elemanları için kullanacağınız maliyetlerden tasarruf edecek ve müşterilerinize 7/24 kişiselleştirilmiş hizmet sunacaktır. Yapay zeka destekli Chatbot’ların potansiyeli neredeyse sonsuzdur ve bu da onların herhangi bir kuruluşa büyük bir katkı sağlamasına olanak sağlar.

Sohbet robotları yalnızca kusursuz müşteri hizmetleri ve ürün önerileri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha hızlı satış yapmanıza da yardımcı olur. Günümüzde küçük firmalar, sohbet robotları ve bulut tabanlı operasyonların birleşiminden yararlanabilir. Ek altyapı ve güvenlik sorunlarının yüksek maliyetleri konusunda endişelenmeden, istemci bağlantıları ve veri yönetiminden dahili iletişim ve iş çevikliğine kadar her şeyi geliştirebilirsiniz.

Chatbot'lar küçük işletmeler için kritik öneme sahiptir çünkü zamandan ve paradan tasarruf sağlarlar, daha yüksek bir yatırım getirisi sağlarlar ve olağanüstü müşteri hizmetleri sunmanıza olanak tanırlar.

Chatbot Kullanım Amaçları NLP Chatbot Yapay Zeka Chatbot